• İLK 60 YIL
  Hikâyemiz 1883 yılında, İsviçre’nin Jura kantonunda yer alan Ste Croix’da, Hermann Thorens’in firmanın ticari sicil kaydını yaptırmasıyla başlıyor. Şirketin amacı müzik kutuları ve müzikle ilgili cihazlar üretmekti.

  20’inci yüzyılın başlarında üretilmeye başlanan çevirmeli fonografların yerini birkaç yıl sonra, çok uzun yıllar varlıklarını sürdürecek ve ta pikaplar çıkana dek popülerliğini koruyacak olan gramofonlar aldı. Ste Croix’daki fabrikada aynı zamanda armonikalar ve çakmaklar da üretiliyordu.

  1928 yılında ilk elektrik motorlu gramofonlar çıktı ve bundan hemen bir yıl sonra manyetik pikaplar geldi. Bunlara ilaveten yeni geliştirilmiş pikap kolları da üretiliyor hatta bu kollar zamanın çok ötesinde bir prensiple, yani teğetsellik ilkesiyle imal ediliyordu.

  1930 yılında ürün portföyü, Alman Strassfurt-Imperial’ıyla kurulan işbirliğiyle radyo alıcılarını, hatta içlerinde gömme pikap bulunan müzik kabinlerini ("diskofonlar") kapsayacak şekilde çok genişledi.

  1920’lerin sonlarında şirketin yaklaşık 1200 çalışanı bulunuyordu.

  PİKAPLARLA GELEN DÜNYA ÇAPINDA ÜN
  1940’lardan itibaren plak kesme makinelerinin ve ses kutularının (sound box) üretimine başlandı ve bunu plak değiştiriciler ve diğer radyo setleri izledi. Yaylar tarafından işletilen “Riviera” jilet de birkaç yıl boyunca serinin bir parçası olmayı sürdürdü. Büyük bir hızla girişilen pikap geliştirme işi safirleri değiştirilebilir modellerin ortaya çıkmasına ve 1952 yılında izleme kuvvetinin 100 g’dan onda bir oranında azaltılmasına yol açtı. CD 43 plak değiştiriciyle şirket genç Amerikan hi-fi pazarında kendine yer edinme başarısı gösterdi.

  Pikapların çağı 1957 yılında başlamış ve bu da Thorens markasının dünya çapında ünlenmesine yol açmıştı. TD 124 modeli piyasaya çıkar çıkmaz büyük bir başarı elde etti. Profesyonel radyo stüdyolarına ve aynı zamanda hemen hemen aynı zamanlarda piyasaya çıkmış olan stereo LP’leri evlerinde çalmak isteyen kullanıcılara yönelik bir modeldi bu. İlerleyen yıllarda TD 124 temel alınarak üretilmiş pikap çeşitleri çıktı (TD 134, TD 135, TD 184). 1962 yılında ise, tamamen otomatik kollu ve son derece girift bir plak değiştirici olan BTD-12S, TDW 224 küçük miktarlarda piyasaya sürüldü. TD 124 modeli, 1968 yılına dek iki versiyon halinde üretilmiştir ve bugün bile halen plak severlerin sevgi ve hayranlığına sahiptir.

  1963 yılında, Thorens SA ve Paillard Sa şirketleri birleştiler ve ürün portföyüne film kameralarını ve daktiloları da eklediler. 1965 yılında, motoru topraktan dekuplajlamak üzere konik yaylar üzerine asılmış bir alt şasiyle donatılmış TD 150 modeli geliştirildi ve üretim yeri Ste Croix’dan Almanya’nın Lahr kentine taşındıktan sonra ilk Thorens modelleri orada 1966 yılında üretildi. Lahr’daki tesis EMT ile birlikte işletiliyordu. O zamanlar ufak tefek ve pek göze çarpmayan TD 150’nin pikap geliştirme konusunda dünya çapında yaratacağı etkilerden herkes habersizdi.

  1966 yılında aynı zamanda Thorens ve Pilliard yollarını ayırdılar ve böylece pikapların geliştirme ve üretim aşamaları yeni kurulmuş olan Thorens-Frans AG ortaklığı tarafından üstlenildi.

  YAY YÜKLEMELİ ALT ŞASİ DÜNYA ÇAPINDA BAŞARI KAZANDI
  1968 yılında TD 124’nin yerini tamamen yeni bir model olan TD 125 aldı. Bu yedi kiloluk, yay yüklemeli alt şasili bir modeldi ve elektronik motor kontrolü son derece ince ayarlardan geçirilmişti. Bu iki özellik de tamamen yepyeni özelliklerdi. Bir yıl sonra, TD 150’nin ikinci nesli iyileştirilmiş bir kol ile ortaya çıktı. 1972 yılında, TD 125 MKII ve TD160, TD 150’nin sonraki nesilleri olarak piyasaya sürüldüler. Bu pikapların her ikisinde de çok hassas bir manyetik kayma önleyici düzeneğe sahip (antiskating) ve çeşitli versiyonları zaman içinde Thorens pikaplarının standardı haline gelecek olan TP 16 kol bulunuyordu.

  TD 160, 1990’lara değin birkaç geliştirme aşamasından geçirilerek üretim programında yer almayı sürdürse de, Thorens 1974 yılında TD 125’in yeni neslini, TD 126 ile birlikte piyasaya sürdü. Önce TP 16 kol takılmış olan bu pikaplar daha sonra bu kolun çok daha hafi versiyonları olan "Isotrack"-MK II and Mk III ile müşterilere sunulmaya başlandı. TD 126’nın MK III versiyonu ise dünyanın en iyi seri üretim pikabı seçildi. Bu model farklı kol seçenekleriyle satın alınabiliyordu ve dünya high-end sahnesinde birçok başarı elde etmişti.

  1978 yılından itibaren Thorens, ürün ailesini genişleterek sadece pikaplara odaklanma eğiliminden vazgeçti. Ürün serilerine bir alıcı, bir kasetçalar ve birkaç hoparlör modeli ekledi. Ancak elektronik serisinin satış başarısı orta ölçekliydi. Schneider-Rundfunkwerkwerke ile işbirliğinin sonlandırılması sebebiyle ürün serilerine eklenmiş olan TD 104/105 ve TD 110/115 modeller de çok satan modeller haline gelmeyecekti. Bu pikaplar fiyat bakımından kendini kanıtlamış olan TD 160 modelleriyle aynı düzlemde olmakla birlikte görünüş ve tasarım bakımından büyük farklılıklar içeriyorlardı.

  Bu dönemin en fazla öne çıkan ürünü, maliyetine ve gereken emeğe bakılmaksızın 1979 yılında geliştirilen el yapımı, 90 kiloluk ve 3 kol takılabilen bir pikap olan Thorens Reference olmuştu. Amaç tamamen teknik olarak neyin mümkün olabileceğini göstermekti yalnızca. Bu edisyon 100 adetle sınırlandırılmıştı.

  1980’LER
  1980’lerin başında TD 160 ailesinin birkaç geliştirilmiş modeli, EMT genlerine sahip bir stüdyo pikabı olan TD 524 ve aynı zamanda yıldönümü modelleri olan TD 147 “Jubilee” ve TD 126 “Centennial” ortaya çıktı. Ayrıca iki kol takılabilen TD 126 versiyonu TD 224 ile uzun tek bir kol takılabilen (12 inçlik) TD 127 de piyasaya sürüldü. Bu modellerin hepsinin ortak noktası yay yüklemeli alt şasileriydi.

  Ancak bu dönemde Thorens bir finansal kriz yaşıyordu ve devasa bir yeniden yapılanma geçiriyordu. Üretim için kısmen dışarıdan destek alınıyordu. Bu yeni yapılanma, THORENS CABASSE Vertriebs GmbH/Lahr, THORENS Produktions GmbH/Lahr ve EMT-FRANZ GmbH/Kippenheim’dan oluşuyordu. Lahr’daki ekipman sahası varlığını halen sürdürüyordu.

  1983 yılında başka bir High-end pikap ürün serisine eklendi: Thorens 1979 yılında çıkardığı Reference’tan bile daha karmaşık bir yapım tekniğine sahip olan “Prestige”i piyasaya sürdü. 55 kiloluk bu model o zaman teknik olarak mümkün olan her şeyi üzerinde taşıyordu.

  1984 yılında Thorens konik yay ile donatılmış alt şasi tasarım ilkesinden vazgeçerek, yeni 300 serisinde yaprak yaylı alt şasileri kullanmaya başladı. TD 316/TD 318/TD 320 modellerinin beğeni toplaması ilk başta biraz yavaş olsa da kolsuz çeşitlerin ve TD 126’nın soyundan gelen TD 520’nin çıkmasıyla pikaplar başarı elde etmeye başladılar. Yeni bir süspansiyon tarzının benimsenmesine ilaveten, düşük voltaj menzilinde elektronik motor kontrolünün kullanımına ilk olarak bu zaman başlandı. Yeni modellere yeni kollar eklendi ve bunlar arasında TP 16 MKII’ye kıyasla büyük bir sıçrama olan TP 90 mevcut pikap sistemleriyle geniş bir kullanım özelliğine sahipti. TD 2001 ve TD 3001 modelleri 1980’lerin sonlarında TD 160 S MK V ile birlikte çıkartıldı ve dünya pazarında her bakımdan en kaliteli üçlü haline geldiler.

  Maliyet baskısı sebebiyle, yine 1980’lerde başka bir yapım ilkesine sahip olan TD 280 serisi de çıkartılmıştır. Bu modeller, Thorens markası altında yer alan ve yay yüklemeli şasiye sahip olmayan ilk modellerdir. Dekuplajlama kauçuk ayaklar vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu ilkeyle üretilmiş sonraki modeller (TD 180, TD 290) Thorens pikap dünyasına girişi temsil ederler.

  1990’LAR, ÇÖKÜŞ VE YENİDEN DİRİLİŞ
  Thorens gibi daha birçok pikap üreticisi bu dönemde ortaya çıkan CD’lerin baskısı altında eziliyorlardı. Ürünlerin yüksek kalitesi pazarın çok hızlı bir şekilde küçüldüğü gerçeğini gizleyemiyordu ve şirket 1990’ların başlarından itibaren büyük bir zorluk içine girdi. Tekrar bir yeniden yapılanma gerekiyordu. THORENS CABASSE Vertriebs GmbH fabrikadan ayrıldı ve başka bir yere taşındı.

  Piyasaya yeni giriş düzeyi modeller sürüldü ve üretim sadeleştirilerek büyük orandan dışarıdan destek alınmaya başlandı. Ancak tüm bunlar Lahr’daki fabrikanın 1993 yılında kapanmasına engel olamadı. Üretim önce Polonya’ya taşındı ama sonra küçük ölçekli olarak Almanya’ya döndü. Yüksek kalite segmentindeki yeni geliştirmelerden vazgeçilerek, kendini kanıtlamış olan cihazların daha fazla geliştirilmesine geçildi. TD 160 serisi MK V modeliyle sonlandırıldı, TD 3001 kolsuz bir BC modeli olarak piyasaya sürüldü.

  1990’larda şirket, elektronik alanında Restek ile işbirliği kurarak kaliteli bileşenlerde oluşan bir seri sunmaya başladı. Şirket ayrıca Berlin’deki yeni yerinde kendi elektroniklerini ve hoparlörlerini üretmeye başladı.

  Thorens Vertriebs GmbH’nn 2000 yılında iflas etmesiyle tüketici elektroniği devri de kapandı.

  THORENS 2001 - 2018

  Ancak bu iflasla büyük Thorens markasının tarihçesi son bulmuyor. Tüm bilgi birikimi, bitmiş ya da yarı bitmiş cihazlar ve yedek parçalar türlü türlü rüzgârlara kapılıp gitmiş olsalar da markanın kendisi hiç zarar görmemişti. Bu marka halen kalitenin, mühendisliğin, uzun ömürlülüğün, güvenilirliğin ve çok iyi bir fiyat/performans oranının simgesi olmayı sürdürüyordu.

  İsviçreli bir iş adamı olan ve 1990’larda Thorens’in Asya’daki satışlarıyla ilgilenmiş olan Heinz Rohrer markayı satın alarak onun yeni sahibi oldu. Bunu izleyen yıllarda, piyasaya Almanya’da çeşitli tasarımcılar tarafından geliştirilip üretilen yeni ürünler sürüldü.

  900 serisiyle Thorens bir hava odacığı vasıtasıyla çeşitli şekillerde ayarlanabilir alt şasileri olan pikapları üretmeye başladı. Bunun yanında TD2015 ve TD2035 modellerinin yer aldığı Acryl Line serisi de tasarım odaklı müşterileri cezbetmeye başlamıştı.

  • 2000’lerde mükemmel lambalı amplilerden oluşan bir elektronik cihaz serisi çıkartıldı ve büyük bir test başarısı elde etti.

  • Nisan 2018’de, Heinz Rohrer Thorens’i ELAC’ın eski elektroakustik mühendisi Gunter Gürten’e sattı.

  • 1 Mayıs 2018’de Bergisch Gladbach’ya yeniden kurulan Thorens GmbH üretimine başladı. Marka şu anda Almanya’ya dönüş yapmış durumdadır.

  İlk başta mevcut ürün portföyü üzerinden ilerlemeyi tercih eden firmanın yeni sahibi Thorens’i Thorens yapmış olan DNA’yı çabucak benimsedi.

  Birkaç ay içinde yeni cihazlar üretilecek olup ilk inovasyonlar başarıyla piyasaya sürülecektir. 2020 için, hem geçmişte kazanılmış başarıları anmak hem de firmanın yeni sahibinin yeniden müzik üretiminde en eski markalardan biri olan Thorens’e saygısını göstermek üzere, efsanevi TD124 üzerine kurulu TD1600, TD1601 ve TD402 DD gibi yeni modellerin çıkartılması planlanmaktadır..