• Sugden firması, Research Electronics firmasının bir departmanı olarak 1967 yılında James Edward Sugden tarafından kuruldu. Research Electronics, James Sugden tarafından üniversitelerde kullanılmak üzere tasarlanan bilimsel cihazlar ve test ekipmanları üretiyordu. Firmanın ilk ürettiği A21 ampli aslen yerel ve ünlü bir hoparlör üreticisi olan Richard Allan için tasarlanmış ve onun markası altında çıkartılmıştı...    

  A21 SAF A SINIFI
  Dünyanın ilk saf A sınıfı transistörlü amplisi olan A21 büyük bir başarı elde etti. Richard Allan ile kurulan ortaklık uzun ömürlü olmadı ve 1 yıl sonra ampli yeniden isimlendirilerek SUGDEN A21 olarak piyasaya çıkartıldı. Yine bundan kısa bir süre sonra üretim yeri Cleckheaton, West Yorkshire’da yer alan daha geniş bir tesise taşındı.

  Carr Sokağı
  Neredeyse tüm üretim süreçleri Sugden’ın yeni fabrikasında gerçekleştiriliyordu. Buna kasaların ve devre kartlarının imalatı ve her bir parçanın elle nihai montajı da dâhildi. Cleckheaton fabrikası A49 entegre ampli ve C51/P51 pre ve güç amplileri de dahil olmak üzere birçok yeni ürünün geliştirme ve imalat aşamalarına şahitlik etti. Burada aynı zamanda üç tane analog radyo alıcısı ve tam set halinde ses test cihazları da bulunuyordu.

  1981-Günümüz
  1981 yılında ürüetim yeri her şeyin başladığı yerin yakınlarındaki Heckmondwike’taki mevcut fabrikaya taşındı. Bugün halen her bir Sugden ürünü aynı geleneğin izinden gidilerek tek bir usta ekip üyesi tarafından elle üretilmektedir. Firmamızda 30 yılı aşkın süredir çalışmakta olan 6 takım arkadaşı yaşam boyu kariyerin keyfini sürmektedir. Tasarımdan teslimata uzanan sürecin tamamına dâhil olmayı sürdürüyoruz. Özel mühendislik ve montaj atölyemiz, serigrafi baskı ve hoparlörler için kabin yapım tesisimiz mevcuttur. Sugden ürünleri el yapımı hakiki İngiliz ürünleridir.

  Gerçek müzik performansının teknolojik çöplükten öte birşey olduğunu her yeni modeliyle yeniden kanıtlıyor. Paranın satın alabileceği en saf A class transistörlü tasarımları arıyorsanız safkan İngiliz Sugden burada sizi bekliyor..