• Bırakın Naim’in sesi sizi müziğin içine alsın.
  Naim’in kurucusu ve Britanya Onur Nişanı’na sahip olan Julian Vereker (1945-2000) müziğe tutkuyla bağlı bir kişi, bir araba yarışçısı, girişimci ve kendi kendini yetiştirmiş bir mühendisti. Boş zamanlarını 60’lı yıllarda dostlarının canlı performanslarını dinleyerek ve kaydederek geçiren Julian, evdeki sisteminin kayıttan çalım performansının, yaşamayı çok arzuladığı deneyimi ona sunmaktan ne yazık ki çok uzak olduğunu görmüştü.    

  En iyisinden daha azıyla tatmin olmayan Julian, kendi amplilerini ve hoparlörlerini tasarlamaya karar verdi ve bu süreçte kanıksanmış bilgileri gözardı ederek, müziğin büyük bir haykırışla dünyaya gelmesini sağlayacak teknik detaylar ve performans kriterleri üzerine odaklandı. Bu vizyonla ortaya çıkardığı ilk tasarımlar, bir sonraki yüzyılda da üretmeye devam edeceği, çeşitli ödüller alan ve ikonlaşmış Hi-Fi ürünleri için gerekli alt yapıyı oluşturdu.  

  40 yıllık mühendislik ve el işçiliği deneyimiyle desteklenen bu serbest tasarım yaklaşımı bugün hala kaydetmekte olduğumuz gelişimlerin fitilini ateşleyen bir etmendir. Müziğinizin daha da derinlerine dalmanızı sağlayacak, sizi tamamen içine alıp, tüm bedeninizi sarıp sarmalayacak bir dinleme deneyimi için Naim’i tercih edin.     

  Naim’in Anlayışı
  Firmamızın kurulduğu ilk zamanlardan itibaren biz trendleri görmezden gelip, kayıttan müzik çalımında neyin önemli olduğuna dair kendi algı ve anlayışımıza güvendik hep.

  Nasıl Dinliyoruz
  Distorsiyonu ve sapmayı ne kadar aza indirgersek indirgeyelim ya da güç kaynağı gürültüsünü ve parazitleri ne kadar iyi kontrol altına alırsak alalım, bir ürünle ilgili nihai kararımızı daima dinleme odasında veriyoruz. Her bileşenin bulunduğu yeri hak etmesi gerekir. 

  Ürünümüzü dinlerken sadece teknik yetilerine bakmıyoruz. Hatta bu tamamen bir hi-fi cihaz dinlediğinizi unutup sanatçının müziği ilk yarattığı andaki tüm hisleri yaşayabildiğiniz bütünsel bir deneyimin içine dalmakla ilgili bir şey bizim için.  

  Dayanıklılık
  Diğer tüketici elektroniklerinin aksine, Naim ürünleri üç veya dört yıl içinde değiştirilmek üzere tasarlanmamıştır. Bir Naim ürünü almak, uzun yıllar boyunca muhteşem müzik deneyimleri yaşayabilmek için yapılmış bir yatırım, müziği hayatınızın merkezine oturtmanız için yaptığınız bir tercihtir.

  Bugüne kadar ürettiğimiz neredeyse her ürünü servis ve onarım departmanımızda halen tamir edebiliyoruz. Becerikli ve deneyimli teknisyenlerimiz klasik Naim ekipmanlarının içine hayat nefesi üfleyebilecek bilgi birikimine sahiptir. Elimize halen sık sık ilk çıkan ürünlerimizden geliyor ve onlar da onu bakımdan geçirip sahiplerine bir 30 yıl daha müzik keyfi yaşatacak hale getirebiliyorlar.   

  Eğer sahip olduğunuz ürün 10 yıldan daha eskiyse, o zaman biraz bakım yapılması için bize göndermeniz iyi olabilir. Müşteri Destek ekibimizden bir sevis randevüsü alabilirsiniz.

  İyileştirilebilir performans
  Naim’i bir kez tercih ettikten sonra, bizim ürünlerimizin sunabildikleri müzikal performansı daha da arzular hale geldiğinizi göreceksiniz. İşin iyi yanı, tamamen yeni bir sistem satın almadan da performans bakımından bir üst seviyeye atlayabilmeniz için bir güncelleştirme olanağı sunuyor olmamız. Bu, Power-Line ana kabloya geçmek gibi basit bir şey olabileceği gibi, fazladan bir güç kaynağı eklemek ve hatta pre-ampliyle güç amplisini ayırmak gibi bir güncelleme olabilir.

  Mirasımız
  Hikâyemiz bir insanın müzik tutkusuyla başlıyor ve piyasaya sürdüğümüz ve artık ikonlaşmış çeşitli ürünlerle kırk yıl öncesinden bugüne ve geleceğe uzanıyor.  

  Yukarıdaki resim Naim Audio’nun kurucusu, Julian Vereker’e (Britanya Onu Nişanı sahibi) ait. Resimde Salisbury’deki Naim fabrikasında görülüyor.

  1969 Mütevazı bir Başlangıç
  Dostlarının canlı performanslarını kaydettikten sonra müziğin yeniden üretimi safhasında hüsrana uğrayan Naim’in kurucusu Julian Vereker, kendi yarış arabalarını üretme işini bırakıp kendi amplilerini üretme işine yöneldi.

  1972 Capital Radio’da Bir Başlangıç
  Julian bu tarihte o zamanlar yeni açılan bir radyo kanalı olan Capital Radio’ya ses ekipmanı sağlamak üzere bir ihale aldı. Burası için ortaya çıkardığı başarılı tasarım, hoparlör sürücü ünitelerinin tek bir kabine sığdırıldığı ilk Naim güç amplilerinin kompak bir versiyonuydu – NAM 502.

  1973 Naim Audio’nun Resmen Kuruluşu
  Naim, Capital Radio başarısının ardından 1973 yılında Julian Vereker ve kurucu ortağı Shirley Clarke tarafından resmen kuruldu. Salisbury’nin merkezinde bulunan ilk mağazamızda ve genel merkezimizde, hem imalat hem de sunum tesisleri bulunuyordu.

  1973 NAP 200 Güç Amplisi

  Evde kullanıma yönelik ilk perakende ürünümüz firmamızın kurulduğu yıl piyasaya sürüldü ve adı NAP 200 güç amplisiydi. Esasen 1971 yılında tasarlanmış olan bu amplinin izinden yürüyen diğer amplilerimiz teknolojik açıdan ondan çok farklı olmakla birlikte hız, ritim ve zamanlama bakımından aynı performans hedeflerine ulaşmayı amaçlamaktadır.

  1974 NAC 12 Preampli
  İngiltere’de birçok bağımsız perakendeciden oluşan bir satış ağımızın oluşmasıyla ilk ürettiğimiz pre-ampli NAC 12, 1974 yılında piyasaya sürüldü.   

  1980 Klasik Reklam Çalışmaları
  Naim 70’lerde ve 80’lerin başlarında büyüdükçe firmayı yöneten ekip basının ve kamunun ilgisini bir dizi espirili reklamla çekmeye karar verdi. Bu reklamlar bizim kayıttan müzik çalımına kendinden emin ve genellikle alışılmışın dışında bir doğaya sahip yaklaşımımızı yansıtıyordu ve zamanla tıpkı ürünlerimiz gibi bu onlar da ikonlaştılar.

  1983 NAIT Entegre Ampli
  Naim’in ilk entegre amplisi olan NAIT 1983’te piyasaya sürüldü. Bu küçük entegre ampli o gün var olan diğer entegre amplilerden çok farklı bir sese sahipti ve “süper entegre edilmiş” denilen ampliler için bir trend oluşturdu.

  1985 Brompton Bağlantısı
  Julian kendisi gibi bir mucit ve yakın bir dostu olan Andrew Ritchie ile onun yeni kurduğu şirkette buluşmuştu. Dostu çok hızlı bir şekilde ve kolaylıkla katlanabilen ve bu sebeple taşıma ve depolamada kolaylık sağlayan yeni bir bisiklet üzerinde çalışıyordu. Julian bu şirketi desteleyip şirketin yönetimini üstlenerek bisikletin üretime geçmesini sağladı ve sonunda bu bisiklet Britanya’nın ürettiği ve yine ikonlaşmış bir ürüne dönüştü: Brompton Bisikletleri.

  1985 The Queen's Award
  Naim prestijli bir ödül olan Queen’s Award’u ilk olarak 1985 yılında kazandı. Bu başarıyı, 21’inci y.y’da, 2010 yılında İhracat dalında ve 2014 yılında dijital muzik yayın akışı üzerine Inovasyon dalında kazanmak suretiyle iki kez daha tekrarladık. 

  1991 CDS CD Çalar
  Birçok Naim ürünü gibi ilk CD çalarımız olan CDS’nin tasarımı da kanıksanmış bilgilerin tamamen dışında kalıyordu. İki kutulu konfigürasyonu sayesinde güç kaynağına ayrı muhafaza oluşturulmuştu ve CD kıskacında diski hiçbir titreşim yaratmadan sıkıca tutmasını sağlayan ama aynı zamanda kütlesinin düşük olabilmesi için nadir bulunan bir toprak mıknatısı kullanılmıştı. 

  2000 NAP 500 Güç Amplisi
  2000 yılı Naim’in tarihinde büyük bir değişimin yaşandığı bir yıldı. Yıllarca süren geliştirme çalışmalarının ardından firmamızın önde giden ürünü Naim NAP 500 güç amplisi bu yıl doğdu ve sahip olduğu yeni endüstriyel tasarım estetiğiyle Naim’i 21’inci y.y. için yeniden tanımladı. Müzik çalım becerisi 2014 yılında Statement’ın gelişiyle daha da iyileştirilecekti. 

  2008 Naim ve Bentley işbirliği
  Saygın bir mirasa ve mühendislikte mükemmeliyeti yakalama tutkusuna sahip olan bu iki Britanyalı firma, 18 ay süren bir geliştirme projesini birlikte yürüterek arabalar için bir müzik sistemi olan Naim for Bentley’i ürettiler. Naim’in DSP (Dijital Sinyal İşleme) ve hoparlör sürücüsü teknolojisinin kullanıldığı bu ses sistemi tüm Bentley modellerinde özel bir seçenek olarak sunulmaktadır. 

  2009 NaimUniti
  Yeni dünyaya has müzik yayın akışı teknolojisiyle, bir CD çaları ve entegre ampliyi bir araya getiren “hepsi bir arada” özelliğine sahip bu ürüne orijial NAIT ilham olmuştu. NaimUniti 2009 ve 2012 yıllarında What Hi-Fi tarafından Yılın Ürünü ödülüne layık görüldü.    

  2013 40’ıncı Yılımızı Kutluyoruz
  40’ıncı yılımızı, hakiki Naim tarzına sahip Naim markalı ürünlerle gerçekleştirilen canlı müzik performanslarıyla Salisbury Arts Centre’da, yani ilk genel merkezimizin bulunduğu şehir merkezindeki Salt Lane’den iki adım ötede kutladık.  

  2014 Queen's Award
  Naim çığır açan dijital network müzik çalar ürün serileri, “hepsi bir arada” müzik çalarları, hard disk çalarları/sörvırları ve dijital-analog dönüştürücüleriyle Britanya’nın en önemli ödülünü kazandı. 1985 ve 2010 yılında kazandıklarıyla birlikte bu Naim’in aldığı üçüncü Queen’s Award oldu.   

  Naim, Naim Audio, Naim Audio Türkiye, Naim SuperUniti

  .