• ÖYKÜMÜZ 

  Müziği temsil eden her şeyin temsilcisiyiz
  Marten açısından müzik hep itici güç olmuştur. Müzik belki de en muhteşem sanat dalıdır. Bizim amacımız sesi doğrulukla yeniden üreterek sizi heyecanlandıracak, türlü duygular yaşatacak anlar yaşatmak. Hoparlörlerimiz, sezgileri yüksek, gerçekliği işitmek isteyen, yani müziği bedenlerinin ta en derinlerinde hissetmek isteyen dinleyiciler içindir.    

  AİLEMİZ
  Kanımızda müzik akıyor
  Marten, Leif Mårten Olofsson tarafından İsveç’te 1998 yılında kuruldu ama tarihçesi daha da eskiye dayanıyor. 1900’lerin başında Leif’in dedesi Josef Olofsson, Stradivarius kemanları örnek alarak el yapımı kemanlar üretiyordu. Bu enstrümanlar Leif’in anne tarafından dedesi Marten Larsson tarafından çalınıyordu. 70’li yıllarda Leif ilk hoparlörlerini ailesinin evinde yaptı. Bu onun küçük yaştan beri merakla sürdürdüğü bir hobisiydi. 

  İlk yaptığı Mingus hoparlörden başlayarak ürün serileri gelişerek sayıları beşe çıktı ve firmanın bünyesine bir kayıt stüdyosu ve bir plak şirketi de eklendi. Tutkuyla doğmuş olan bu şirket, günümüze gelene dek istikrarlı şekilde büyüdü, başarı ve itibar kazandı. 

  Marten bugün de halen, Leif ve erkek kardeşleri Jörgen ve Lars Olofsson tarafından yönetilen bir aile şirketi.

  “Canlı performans ile evde dinleme deneyiminin arasındaki boşluğu kapatmak istiyoruz”

  Leif Olofsson | Baş tasarımcı, Marten

  İLK HOPARLÖR
  FELSEFEMİZ
  Gerçekliği muhafaza etmek
  Leif hoparlör yapmaya başladığı zaman, var olmayan bir şeyler duyabilmenin peşine düşmüştü. Müziği gerçek hayatta olduğu gibi işitmek istiyordu.

  Doğal ortamımızdaki ses renklenme barındırmaz; Leif doğal sesin hakikatini ve güzelliğini doğru ve eksiksiz şekilde yeniden üretebilen bir hoparlör yapmak istiyordu. Onun bu hayali hobisinin işi haline gelmesine yol açtı. Bu hayal Marten’in dünya görüşünün önemli bir parçasıdır ve ürünlerinin tasarım ve geliştirme aşamalarına yön veren şeydir.

  “Biz müzikte daima hakikati ararız.”

  Jörgen Olofsson | Yönetici, Marten

  STÜDYOMUZ 
  Tasarım sürecinin bir üst seviyeye taşınması
  Marten hoparlörlerinin tasarımlarına kılavuzluk eden şey müzik sevgimizdir; biz müziği kaydedildiği şekilde yeniden üretmek istiyoruz. 2014 yılı yazında, kendi kayıt stüdyomuzu kurarak Gothenburg’taki büromuza canlı müziği taşıdık. Referans model hoparlörümüz Coltrane Supreme 2’yi düşünerek, çift mikrofonlu bir stüdyo tasarladık. 

  Amiral gemisi hoparlörümüz Coltrane Supreme 2’nin geliştirilmesinin mihenk taşı bu stüdyodur. Cell sürücülerin birinci sınıf bir crossover’la birleştiği ilk hoparlörümüz olan Coltrane Supreme 2 tasarım stratejimiz açısından yepyeni bir yöndür ve bu da stüdyomuz vasıtasıyla gerçeğe dönüştürülebilmiştir. 

  MARTEN ALBÜMLERİ 
  Canlı müzik bizi yakınlaştırır.
  Plak şirketimiz olan Marten Recordings üzerinden Hi-Fi albümler çıkartıyoruz. Rhythm Art Duo, Matti Ollikainen ve Duo Granmo Berg gibi yetenekli sanatçılarla çalışarak, müziğe gitgide daha fazla yakınlaşıyoruz. 

  Çıkardığımız ilk albüm olan Supreme Sessions canlı müzikle evde dinleme deneyimi arasındaki açıklığı daraltmamıza yardımcı oldu. Bize mükemmel bir geri bildirim döngüsü sağladı. Tüm albümlerimiz İsveç’te, en son teknolojilerle donatılmış, çift mikrofonlu stüdyomuzda kaydedilmektedir.

  .