• Lumin kısaca, mükemmel çalışıyor, mükemmel ses veriyor ve mükemmel görünüyor.

  Sesle ilgili bir cihazın herşeyden önce ‘çalışır’ olması gerek. Konu, ağ üzerinden ses elde etmeye geldiğinde pek çok network çalarda çeşitli sorunlarla karşılaşılabiliyor. ­­Kimileri fasılasız çalmayı desteklemiyor kimileri DSD dosyaları çalamıyor kimileri de albüm kapakları ortalamadan büyük olan dosyaları çalamıyor vb. İnternet ortamında değişik forumlarda kısa bir tur, kullanıcıların ağdan müzik dinlerken ne gibi zorluklarla karşılaştıkları hakkında bir fikir verecektir.

  Lumin pek çok network çalıcının aksine bu genel zorlukları aşmış bir ürün. Fasılasız DSD, fasılasız 24 bit / 192kHz, yüksek çözünürlük….. hepsi tamam. Ayrıca Lumin, bugüne dek üretilen en iyi DLNA network çalarlardan biri ve en hızlı iOS/Android arayüze sahip. Ve arayüzü, mevcut online müzik sunucuların hemen hepsini destekliyor (Tidal, Qobuz, Spotify). Tune-in üzerinden tüm yerel ve dünya radyolarına ulaşabilir, airplay özelliği ile iOS cihazınızdan kablosuz müzik gönderebilirsiniz.

  WHY LUMIN
  Stream everything
  From MQA to DSD, FLAC to WAV, LUMIN can play all the high-resolution formats you could ever want.

  Have a thirst for new music? No problem – LUMIN comes with native support for TIDAL, Qobuz, Spotify and AirPlay, giving you access to tens of millions of songs.

  Take control
  The LUMIN App is created in harmony with the LUMIN hardware to deliver the most intuitive and visually rich way to browse, select and play your music collection.

  It represents our vision of how to make music browsing and playback easy, visual, and tactile.

  Always one step ahead
  LUMIN is always evolving. The full LUMIN range benefits from our programme of continuous development, allowing you to relax in the knowledge that wherever possible we'll bring you the latest streaming technologies.

  In 2017 every LUMIN model gained campatibility with Roon, MQA and Spotify Connect — all absolutely free of charge.
  Musical performance
  We put a huge amount of effort into sourcing the highest-grade matching components, creating truly balanced circuits, designing cases that shield from interference, etc, etc, but it's only important if the end result effectively communicates the intentions of the artist.

  Notably, the common thread in every published and consumer review of all LUMIN products is musicality..