• 1974'tü, Vietnam savaşı hala şiddetle devam ediyordu, Tracy kasırgası Darwin diye büyük kasırgaya doğru dönüyordu ve David Bowie, Diamond Dogs şarkısını söylüyordu. Üniversiteden elektronik mühendisi olarak yeni mezun olmuş genç, gözleri ışıl ışıl parlayan, uzun saçlı, müzik aşığı Scott Krix'in kendi yaptığı stereo sisteminde plakları dinlerken bir aydınlanma yaşadı. Scott, memleketi Loxton'dan bir arkadaşıyla bir araya gelerek Adelaide, Goodwood'da Akustik Atölyesini açtı.


  Yıllardır ailesi ve arkadaşları için hoparlörler yapıyordu. İğneyi yeni bir plak üzerine bırakırken, odayı saran ve sesini işittiğinde, tüylerinin diken diken olduğunu hissettiğinde yaşadığı duyguya bayılıyordu. Scott'ın bakış açısına göre, her zaman sesten öğrenecek bir şeyler vardı.

  Arkadaşı atölyenin yönetimini eline aldı, Scott hoparlörleri tasarladı ve atölye kısa sürede HiFi takıntılı hippiler ve Foundry'nin gece kulüblerinden toplanan eski 'Dişçi Koltuğu' konforunda 'kendi hoparlörlerini tasarlamak' isteyen üniversite öğrencileriyle doldu. Bu, Krix Home Grown (HG) serisinin doğuşuydu.

  1978'de Goodwood Road'daki Capri Tiyatrosu'nun müdürü Scott'ın elinden çıkan işlerini fark etti ve onu yeni bir sinema hoparlörü seti tasarlaması ve inşa etmesi için görevlendirdi. Bu fırsatı hafife almayan Scott, endüstrinin yıllardır başına bela olan bir akustik sorunu çözmeye başladı – dünyanın ilk sonsuz bölmeli hoparlör sistemini icat etti.

  Avustralya sinema endüstrisi, Capri'deki muhteşem sesin rüzgarını kısa sürede aldı ve Scott'ın Avustralya'daki bütün büyük sinema salonlarında sonsuz bölme hoparlörlerini inşa etmeye ve kurmaya davet edilmesi çok uzun sürmedi.

  Multiplexes sinemaları 80'ler ve 90'larda ilk adımlarını attı ve ister Adelaide'deki Hindley Street sinemasındaki Spielberg'in ET'sinin eterik sesleri, ister Sydney'deki George Street tiyatrosundaki Flashdance film müziğinin gelişen synth'i olsun, hepsinin arkasında Krix speakerları vardı.

  Trendler geldi ve geçti ama bir şey aynı kaldı - en yüksek kaliteli hoparlörler aracılığıyla en yüksek kalitede ses sunmanın sanatsal arayışı.

  Scott Krix'in ilk hoparlörlerini satmasından bu yana 47 yıl geçti, ancak hikaye aynı kaldı. Scott ve kardeşlerinden, mühendislerinden ve tasarımcılarından oluşan grubu, sadece dinlemekten, deneyimlemekten, doğal ve gerçeğine en yakın sese geçmek isteyen insanlar için Avustralya yapımı ve Avustralya’da üretilmiş hoparlörler yaratarak yenilik yapmaya devam ediyor.

  “Tüylerin diken diken olduğunda, sesi hissettiğinde işe yaradığını biliyorsun, Krix olduğunu biliyorsun”.

KRIX Ürün Grupları