• Yüksek performanslı araç ses sistemine aşina olanlar için JL Audio adı, dünya sınıfında otomotiv subwoofer, hoparlörler ve amplifikatörleri ile eş anlamlıdır.

  Florida merkezli olan JL Audio, aynı zamanda ev ve deniz altı ses ekipmanı ürünleri alanında da ciddi bir üreticidir. JL Audio‘nun yolculuğu 1975 yılında; iki girişimci ruhlu müzikseverin, ev hoparlörleri imal ederek hobilerinden para kazanmaya karar vermeleriyle başlar.

  James Birch ve Lucio Proni, bileşenler ile malzemeleri satın alarak bunları evde birleştirmeye başlayıp ve iç pazara satış yaparlar. İsimlerinin baş harfleri ise, şirketin adını oluşturur. Genç girişimciler çok geçmeden işletmelerini büyüterek perakende mağazaları açar ve bu mağazalarda, ev ses ekipmanları parçaları ile hizmet vermeye başlarlar.

  JL Audio 1980’lerin başında, araç ses sistemleri de üretmeye başlar. Araçlara çoklu woofer‘lar, hoparlörler ve amplifikatörlerden oluşan çok güçlü ses sistemleri uygulayarak tanınmaya başlarlar....
  O zamanlar bir çift 6x9 "High-End" olarak nitelendirilirdi. Lucio Proni yaptığı araştırmalar sonunda, araç ses sistemlerinde neyin işe yaradığına (ve neyin yaramadığına) dair derin bir bilgi birikimine sahip olur, ve tüm bilgisine dayanarak; oldukça gelişmiş, şok edici performansa sahip özellikte bir kaç woofer tasarlar....
  Tasarladığı woofer’lar ile JL Audio; ilk dört ödülünün sahibi olur. Aynı zamanda Phoenix, AZ‘deki Araç Ses Sistemi IASCA Dünya Şampiyonası açılışında "En iyi Show" ödülünü de alacak kadar iyi olan bu woofer’lar ile adını artık tüm dünyaya duyurur.

  Bu başarılar gelecek yıllarda da tekrarlanır ve dünya çapında ses meraklılarının ilgisini büyük oranda JL Audio ürünlerine çeker. Bu fırsattan yararlanan Proni ve altı kişilik çekirdek ekip, JL Audio woofer‘larını dünya çapında satmaya başlar. 1992 yılına gelindiğinde JL Audio’nun hızlı büyüme eğrisi; müşterilerinden ürün tasarımları için övgüler ve başarılı eleştiriler ile doğru orantılı olarak artmaya başlar.

  Takip eden yıllarda JL Audio araç ses ekipmanlarına tam donanımlı hoparlörleri ve amplifikatörleri de ekleyerek subwoofer‘larıyla edindiği ününü perçinler. Son teknoloji ürünü ekipmanlara yapılan önemli yatırımlar ve yetenekli mühendisler sayesinde, JL Audio bir düzineden fazla patentli teknolojisi ile dünyanın önde gelen ses ekipmanı mühendisliği şirketlerinden biri haline gelir..