Dynaudio

Dynaudio Special Forty Black Vine

Klasik Dynaudio tasarımında en ileri akustik teknolojisi

(KDV Dahil)

Teslimat süresi: 1-3 iş günü

PAYLAŞ

Special Forty yıldönümü hoparlörler 40 yıllık ileri düzey araştırmalardan faydalanarak Dynaudio’nun en ünlü teknik ve teknolojilerini tamamen günümüze taşıyor.

Şan ve şöhret elde etmek dinlenmek anlamına gelmez
Biz kendi kendimizi şaşırtmaya devam ediyoruz. Bazı insanlar 40 yıl hiç durmaksızın inovasyon yaptıktan sonra arkalarına yaslanıp başarılarının keyfini sürmekten memnun olabilir. Ama biz öyle değiliz. Aslına bakarsanız biz yeni tekniklere ve teknolojilere daima açız.

İşte Special Forty’i bu yüzden geliştirdik. O eski inovasyonlarımızı yeniden gözden geçirip bu sefer neyi farklı yapabiliriz görmek istiyorduk.

Burada devrim niteliğinde bir şeyle karşılaşmayacaksınız ama geçmişe dönüp bakma ve aynı zamanda geleceğe de kısa bir bakış atma fırsatı yakalayacaksınız.

Special Forty, tüm zanaatkârlığıyla, detaya dikkatle ve Dynaudio’dan beklemeye alışkın olduğunuz özgün sesle tam bir Dynaudio klasiği. O, bu işi bilenlerin tercihi, yani bir çift pasif hi-fi hoparlör. Ama yapılması gereken buğulu gözlerle geçmişe, eski zaferlere bakmak değil, tüm o zaferleri bir dizi yeni atılım için platform olarak kullanmaktır. Biz de bunu yaptık.

Eski başarılar… yeni hayaller

Biz harika kompakt hoparlörler yaparız. Bu hep böyleydi. Bu yüzden Spcial One, Special Twenty Five, Crafft ve Contour 1.3SE gibi klasiklere bir selam babında Special Forty’inin saflığını korurken, onu inanılmaz derecede ileri düzeye taşıyabildik.

Elbette, eskiden başarılı ve popüler olmuş bazı özellikleri ona dâhil etmeseydik bu bir yıldönümü hoparlörü olmazdı. Ama eski takımı bir araya getirip, aynı eski özellikleri hiçbir değişiklik yapmadan korumakla yetinmedik. Eski favorilerimizi 2017 yılına taşıyabilmek için her şeyi yeniden düzenledik.

Eşsiz Phase Alignment (Faz hizalama) ve Impedance Alignment (Empedans hizalama) teknolojilerimizi bünyesinde barındıran, klasik birinci düzen crossover tasarımlarımızdan birinin burada kullanılmasının sebebi bu. Crossover, giriş sinyalini woofer ve tweeter arasında ustalıkla iletiyor ve böylelikle sürücülerin her biri sadece alması gereken frekansları alarak en iyi performansını sergileyebiliyor. Özel seçilmiş olan bileşenler empedans optimizasyonunu hallediyor çünkü her iki sürücünün de frekans menzilleri daha iyi bir örtüşme ve entegrasyon için uzatılmıştır ve performansları büyülemeye hazırdır.

Şarkı aynı kaldı

Special Forty’nin ana sürücüsünde firmamıza tescilli MSP materyali (Magnezyum Silikat Polimer) kullanıldı. Bu, en harika ve en sadık yeniden ses üretimi için ideal hafiflik, sertlik ve sönümleme kombinasyonunu sunan bir materyaldir. Üstelik diğer koni materyallerinin aksine zaman içinde değişmez, yani bir sonraki yıldönümümüz geldiğinde de Special Forty hoparlörleriniz hala tatlılıkla şakıyor olacak.

Konide ise, daha iyi bir midrange performansı için bin bir zahmetle geliştirdiğimiz simetrik gezinim uygulandı. Bunun ardında yatan şey asimetrik spiderimiz, yani pasif armonik düzelticimizdir. Simetrik gezinim, performansı sıkılaştıracak ve bir müzik parçasındaki münferit kısımları belirginleştirmekle kalmayıp, orkestradaki enstrümanların da tek tek seçilebilir olmasını mümkün kılacak şekilde en üst armonikleri en aza indirgemektedir. (Yani en sonunda Üçüncü Keman partisi gün ışığının tadını çıkatabilir.) Diğer tüm MSP koilerimiz gibi bu da tek parçadan yapılmıştır. Bu da ses bobiniyle çok sağlam bir bağlantı sağlarken, formunu sabit kılmaktadır ki bu da onu 11’e çıkartmak istediğinizde çok önemlidir.

Tüm bunlar, sürücü motorunu tümüyle güvenli bir şekilde kabindeki yerinde tutan özel Hava Akımı Sepetimizin içinde yer almaktadır. Bu sepetin geliştirildiği an, Dynaudio laboratuvarlarındaki mühendislerimizin haftada birkaç kez yaşadığı “Evreka!” anlarından biriydi (onların böyle neşeyle tezahürat yaptıklarını sık sık işitiriz). Onlardan iç yansımaları azaltıp, sepetin sertliğinden veya dengesinden özdün vermeksizin hava hareketini arttırmalarını rica etmiştik ve işte sonuç olarak onlar da bu dâhiyane tasarımı ortaya koydular.

Hava akımı kraldır

Yeni Esotar Forty tweeter hava hareketini bir üst düzeye taşıyor. Elbette önde yer alan DGT (Dynaudio Gizli Tarifi) ile hassas kaplanmış yumuşak kubbenin her zamanki tatlı sesiyle şakımasını için havayı hareket ettiriyor ama bunun ardında pek çok mühendislik yatıyor.

Yeni basınç kanalına bir bakalım. Bu arka odacıkta daha fazla alan kalmasını sağlayan melez mıknatıs sisteminin arkasında yer alan şekillendirilmiş bir hava çıkışı ağzıdır. Fazladan alanımızın olması içeri daha fazla sönümle materyali koymamızı sağlamakta ve arka taraftaki basıncı azaltmaktadır, öte yandan yapılmış olan şekillendirme sayesinde kubbenin arkasından geri dönen hava akımı optimize edilebilmektedir.

Bir de çıkış yolu var; hava kuplajlı basınç salma sistemi. Ses bobininin hemen altında bulunan bu yol bobinin hareketini etkileyebilecek olan istenmeyen rezonans birikimini azaltmaktadır.

Akım optimizasyonu

Fizik yasalarıyla onamaya bayılırız. Elbette en sonunda kazanan fizik olur (en azından genellikle) ama bir şekilde bu yasaları bükmeyi de her zaman başarırız. Tıpkı mıknatıs sistemimizde de olduğu gibi.

Mıknatıs, amplinizden gelen elektrik enerjisini ses bobinine iletir ve bu enerjiyi sürücü diyaframının fiziksel olarak gerçekleştirdiği geri ileri harekete dönüştürür. Bu hareketler çok belli belirsiz ve çok hızlı gerçekleşir (özellikle de tweeter’da), bu yüzden de o nefis detayları ve müzikteki duyguyu işitebilmeyi istiyorsanız hareketin beceriyle idare edilmesi gerekir.

Woofer’ın ardındakiler

Woofer konusunda bu beceri meselesini iki şekilde çözdük. Birincisi mıknatısı ses bobininin içine yerleştirdik, ikincisi manyetik enerjiyle biraz oynadık.

İmalatçılarımız mıknatısı tipik olarak dış kenarın etrafına koyup ses bobininin içini boş bırakırlar. Mıknatısın bobinin içine konulması manyetik enerjinin ses bobininin etrafına dolanabilmesi için en ideal pozisyonda kalmasını sağlamaktadır. Bu da herhangi bir ağırlık için onun gücünden daha fazla yararlanabileceğimiz anlamına gelmektedir. Ayrıca bu iç yansımaları da azaltmaktadır.

İkinci olarak, enerji akımı ve ses bobini hareketi üzerinde daha fazla kontrol elde edebilmek için melez mıknatıs sistemi kullandık. İnanılmaz güçlü bir neodim nadir toprak mıknatıs alaşımı gerekli kas gücünü sağlarken akımı bobinin etrafına sarıyor. Öte yandan ferrit mıknatıs akımı geriye, yani en çok ihtiyaç duyulan yere doğru nazikçe çekerek bu coşkuyu biraz dizginliyor. Sonuç nedir? Simetrik gezinim, ikincil armoniklerde azalma ve daha da doğru ve özgün ses.

2020 kaplama güncellemesi

Dynaudio’nun ödüllü yıldönümü hoparlörü Special Forty iki yeni kaplama seçeneğiyle bir güncelleme yapıldı. Black Vine koyu renk cilanın arasında kendini gösteren canlı turuncu kesitlerle ön plana çıkıyor. Öte yandan Ebony Wave klasik sert ahşabın büyüleyici bir yeni versiyonu.
Her iki kaplama da Dynaudio teknik özelliklerine uyularak elle yapılmıştır. Cilaları cam gibidir. Bir tasarım fanatiği ulustan tam da bekleyebileceğiniz gibi.

  • * Havale (EFT) işlemlerinde %4 indirim uygulanmaktadır.
  • * Tek çekimde %2 indirim uygulanmaktadır.

Sensitivity: 86dB (2.83V / 1m)
IEC power handling: 200W
Impedance: 6 Ohms
Frequency response (±3dB): 41Hz – 23kHz
Box principle: Bass-reflex rear ported
Crossover: 2-way
Crossover frequency: 2000Hz
Crossover typology: 1st order
Woofer: 17cm MSP cone
Tweeter: 28mm Esotar Forty
Weight: 8.1kg / 17.9lb
Dimensions (WxHxD): 198 x 360 x 307mm / 7.8 x 14.2 x 12.1in
Dimensions with feet/grille (WxHxD): 198 x 360 x 322mm / 7.8 x 14.2 x 12.7in
Finishes/grilles: Black Vine / Ebony Wave

Basın Bülteni/ Special Forty English

Data Sheet/ Special Forty English