Dynaudio

Dynaudio Heritage Special American Walnut

Gerçek. Güzel.

(KDV Dahil)

Teslimat süresi: 1-3 iş günü

PAYLAŞ

Yeni Dynaudio Heritage Special. Özgün, birinci sınıf Danimarkalı hi-fi, Skanderborg’ta sevgiyle yapıldı.

“Heritage Special” sadece bir isimden ibaret değil. O, geleneksel, yüksek performanslı Danimarka ses tasarımına bir selamlamadır. Üstelik 2500 adet kısıtlı edisyon çiftlerinin her biri eşsizdir.

Zanaatkârlığı kulaklarınızla duyun. Gerçek ahşabı dinleyin. En son teknoloji ürünü, el yapımı tweeter ve woofer’ları dinleyin. 2000 saatten daha fazla sadece bu hoparlöre ayrılmış Ar&Ge çalışmalarını. Müzik koleksiyonunuzun derinliklerini. Aşık olduğunuz şeyleri dinleyin.

Heritage Special, Dynaudio adını yaratan ruhla (sonuna kadar cesaretin) ve birkaç sürprizle dolu. Elle cilalanmış Amerikan Ceviz kaplamada parmaklarınızı gezdirin. Hepsi teker teker seçilmiş ve teker teker eşleştirilmiş kaplama panellerin, titizlikle işlenmiş birleşme yerlerini ve köşelerini keşfedin. Hoparlör ekranının etrafını çeviren, imzamız olan yivde duraklayın (onu yıllar evvel çok beğendiğiniz Dynaudio hoparlörlerinden hatırlayacaksınız).
Ve sonra birinci sınıf Esotar 3 tweeter ile güçlendirilmiş Evidence woofer’ın yeteneklerini test edin.
Heritage Special sizin için yapıldı.Danimarka yapımı

Bu özel hoparlörler efsanevi raf tipi hoparlörlerimize saygı sunma niyeti taşıyor. Onlara dikkatle baktığınızda, Crafft (1989) ve Special Twenty-Five (2002) da dâhil olmak üzere klasik ürünlerimizden aldığımız ufak tefek tasarım ipuçlarını fark edeceksiniz. İlk Contour serisine de (1986) selam ediyor. Hatta arka plakası bile Sapphire’a (2008) gizlice göz kırpıyor.

O tamamen zevk için yaratıldı, tabii oldukça da gizlilik içinde… Bu projenin ardındaki üstün beyinler Daniel Emonts ve Otto Jørgensen arada bir Dynaudio Labaratuvarlarının mutfağında aralarında fısıldaşırken görülür, pek kısık bir sesle “Amerikan Cevizi”, “Mundorf” ve “Danmarksvej fabrikasından Martin” gibi şeyler söyledikleri işitilirdi. (Gerçi pazarlama departmanından mutfağa giren birisi oldu mu hemen susarlardı.)

Heritage Special bir sınırlı edisyon, yani ondan sadece 2500 çift mevcut. Bunlar bitince, bitmiş olacak. Üretim departmanımız ne yapacağımızı anladıklarında o kadar heyecanlandılar ki onun baştan aşağı, içten dışa tamamen Danimarka’da yapmak istediklerini söylediler.

İşte bu yüzden “Special” yani “Özel” sözünü öylesine kullanmış değiliz. Bu hoparlörlerin her şeyi, kabininden (Martin, Arkadijs, Mikkel ve Malene tarafından Skanderborg’ta yapıldı ve cilalandı), sürücülerine (yine Skanderborg’ta Stine tarafından yapıldı) ve crossover’ına (Daniel tarafından Skanderborg’ta tasarlandı, yolun hemen aşağısındaki Horsens’te yer alan Holm Radiofabrik’te imal edildi) bu söz akıllardan hiç çıkartılmadan yapıldı.Geleneksellik her zaman modadır

İşte Heritage Special’ın şekil aldığı yer tam burası. Yani bu fotoğraf fabrika gibi görünsün diye dekore edilmiş bir yerde çekilmedi. Burası, Martin evine giderken bitmiş haldeki Heritage Special’ı tezgâhta bıraktığı yer (çalışırken kameramızla onun dikkatini dağıtmamızı istemedi).

Martin 17 yıldır Dynaudio’da çalışıyor. Onun ve meslektaşı Arkadijs’in ürettikleri kabinler tam olarak bu tezgâhta üretiliyor. Panellerin her biri (ön, yan, üst ve alt) eşleştiriliyor ve sonra hoparlör çiftleri arasında da eşleştirme yapılıyor.

Sonra sıra kenar şeritlerine geliyor. Kabin kenarları boyunca uzanan bu incecik kaplamalar doğru renk tonunda ve ağaç damarları uyuşacak şekilde seçilerek birbirleriyle eşleştiriliyor.

Kabinlerde 19 mm’lik MDF kullanıyoruz (burada göreceğiniz hassas kesime ve birleştirme açısından, sertliği ve dengesi sebebiyle kusursuz bir malzemedir), dış kaplama için ise sürdürülebilir bir seçenek olan Amerikan Cevizini tercih ediyoruz. Kabinin mümkün olabildiğince dayanıklı olması için iç destekleme yapılmıştır, ayrıca istenmeyen rezonansların biraz daha azaltılabilmesi için iç yüzeylere yoğun bir bitümen katmanı uygulanmıştır.

Her şey yapıştırılıp sıkıştırıldıktan sonra kabinler kurumaya bırakılır. 24 saat sonra kusursuz bir pürüzsüzlüğe ve düzlüğe ulaşmaları için zımparalanmak üzere Malene’ye teslim edilirler.
O her şeyin pürüzsüz ve hoş görünmesini sağlar.

Malene, Mikkel’in yüzeyleri lakelemesi için kabinleri hazırlar. Mikkel iki kat lake uyguladıktan sonra (her birinden sonra zımparalama için Malene’ye kabinleri geri gönderir), kabinler son cilaya gider. Bu bizim 40 yılı aşkın sürede mükemmelleştirdiğimiz bir süreçtir, dolayısıyla o yüzeyde parmaklarınızı gezdirdiğinizde ne kadar güzel bir cila yapıldığını hemen fark edersiniz.

Kabinler kontrole tabi tutulduktan ve hatta hepsine birer veda selamı verildikten sonra sürücülerinin, crossover’larının eklenmesi ve nihai dokunuşların yapılmasına sıra gelir.Eski olan havalıdır

Herhangi bir Dynaudio hoparlörüne nasıl yapılmak isterdin diye sorabilseydiniz, size “aynı böyle” der ve sonra kendisini gösterirdi.

Heritage Special söz konusu olduğunda ise, iş sürücülerin belirlenmesine geldiğinde doğruca en üste rafa uzanılmış olması gayet doğaldı.

Tweeter’a dikkatle bakın. Dynaudio tarihçileri efsanevi Esotar T330D yumuşak kubbeli tweeter’ı hemen hatırlayacaklardır. Bu zaten tek başına yeterince “özel” ama bir iş yapılmaya değerse, o zaman insanın ağzını hayretten açık bırakacak kadar iyi yapılmalı. Bu yüzden de iç kısımları bugüne dek yarattığımız en iyi tweeter teknolojisiyle değiştirdik: Esotar 3. Bu tweeter’ın güçlü neodim mıknatıs ve daha büyük arka odacığıyla birlikte Confidence serimizde kullandığımız, rezonans düşmanı Hexis iç kubbe özelliğine de sahip olduğunu göreceksiniz.

Mid/bas frekansları da yine eşit derecede özel bir teknoloji tarafından hallediliyor: 18W75 XL Heritage Special MSP Woofer. Eğer gerçekten şahin gözlüyseniz, Evidence Platinium serisindeki koni tasarımıza da burada yer verildiğini görürsünüz. Aradaki tek fark tasarımı bir adım öteye taşımış olmamız, zira bu sürücüyü daha iyi bir ses bobiniyle (cam elyaf bobin kalıbına alüminyum sarımlı bir iç mıknatıs tasarımı), mıknatıs sistemiyle (daha güçlü bir akım kontrolü için hem neodim hem de ferrit mıknatısla yapılmış hibrit tasarım) ve spiderle (Confidence ve Contour i serilerinde de bulunan Nomex) iyileştirdik.

Crossover da hakikaten muhteşem bir şey. Kıdemli akustik tasarımcımız Daniel Emonts temellere geri döndü ve birinci düzen topolojisinde karar kıldı, sonra da Alman Mundorf firmasındaki dostlarımızdan onu en iyi bileşenlerle donatmalarını rica etti. Kritik öneme sahip parçalar bizim standartlarımıza birebir uyularak özel olarak imal edildi ve kritik sinyal yolunda Mundorf’un efsanevi Evo Oil kapasitörleri kullanıldı. Münferit olarak her bir tweeter ve woofer için yerel bir empedans düzeltici ve aynı zamanda zaman hizalama teknolojisi bulunmaktadır ve bu sayede sürücüler arasındaki geçiş tereyağından kıl çeker gibi gerçekleşmektedir.

Hoparlörü sökecek olsanız, Van del Hul tarafından yapılmış 12 AWG iç kablolamayı ve İsveç yapımı polyester sönümleme materyalini de görebilirsiniz. (Ama bu bakımdan bizim sözümüze güvenmeniz gerekecek, lütfen yeni Heritage Special hoparlörlerinizi sökmeye kalkışmayın).

Fırçalanmış alüminyumdan arka plakada birinci sınıf WBT 710 Cu mC NextGen terminalleri göreceksiniz ki bu da yine hayranlıkla bakılacak diğer bir üstün nitelikli detaydır. Ve kablolarınızı taktığınız zaman… eh, şey, sırf çok iyi duyulduğundan ve çok iyi bir his verdiğinden bunu iki veya üç kere yapmazsanız şaşırırız.

Son olarak, elbette ki size özel hoparlör çifti numarası var. (Bencil davranıp 0001 numaralı çifti kendimize sakladık).Yüreğinizle dinleyin

Kimi zaman bir şeyi sırf aklınızı kullanarak alırsınız. Mantıklı sebepleriniz vardır ve aldığınız şeyin kendisini içinde bulacağı koşullara bağlı, tamamen öngörülebilir sonuçlar söz konusudur.

Gerçi kimi zaman bir şeyi yüreğinizle satın alırsınız. Lanet olsun mantığa.
Ve sonuçlar da… eh… “Özel” olur.

  • * Havale (EFT) işlemlerinde %4 indirim uygulanmaktadır.
  • * Tek çekimde %2 indirim uygulanmaktadır.

Sensitivity: 85dB (2.83V/1m)
IEC power handling: 200W
Impedance: 4 Ω
Frequency response (± 3 dB): 42Hz–23kHz
Box principle: Bass reflex rear ported
Crossover: 2-way
Crossover frequency: 2200 Hz
Crossover topology: 1st order
Woofer: 18cm MSP cone
Tweeter: 28mm Esotar 3
Weight: 11 kg/24 1/4 lb
Dimensions (W x H x D): 208 x 385 x 320 mm
8 3/16 x 15 1/8 x 12 5/8 in
Dimensions with feet/grille (W x H x D): 208 x 385 x 337 mm
8 3/16 x 15 1/8 x 13 1/4 in